FORUMALMANYA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUMALMANYA

2009 Full Program Arsivi, En Yeni Müzikler, Dini Konular, Cep Telefonu Programlari, Edebiyat, Hint Fimleri indir, Crack, Serial, Siyaset, Politika, Aile ve Yasam, Magazin, Insan Sagligi, Egitim ve Ögretim, Küresel isinma

KapıAnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Almanya'da Eğitim (Genel Bilgiler)

YazarMesaj
melisa4401

melisa4401

Kadın
İş/Hobiler : Ögrenci/Kitap Okumak,Satranc oynamak, Müzik dinlemek vs.

Almanya'da Eğitim (Genel Bilgiler) Empty
MesajKonu: Almanya'da Eğitim (Genel Bilgiler)   Almanya'da Eğitim (Genel Bilgiler) Icon_minitimePaz Haz. 29, 2008 10:45 pm

Almanya'da Eğitim (Genel Bilgiler) Haber04fotoeylul

Genel Bilgiler

Almanya, 16 eyaletten meydana gelen federal bir devlettir.
Her eyalet eğitim işlerini kendi başına yürütür. Dolayısıyla her eyaletin eğitim sistemi bir diğerinden değişik olabilir. Ancak farklılıklar çok fazla değildir.

Üniversiteler:
Almanya'da eğitim veren 200'ün üzerinde üniversite ve benzeri yüksekokul bulunmaktadır. Bu üniversitelerin vermiş oldukları diplomalar Türkiye'de YÖK tarafından kabul edilmektedir.
Almanya'da eğitim bazı eyaletlerde ücretsizdir. Bu eyaletlerde öğrencinin çeşitli sosyal faaliyetleri için öğrenci katkı payı alınır. (Eyaletten eyalete değişmekle birlikte en fazla yaklasık 230 Avro.)
Ancak son zamanlarda bazı eyaletlerde dönemlik 500 Avro okul harcı alınmaktadır. Dolayısıyla bu eyaletlerde ödenmesi gereken dönemlik miktar en fazla yaklasık 730 Avro tutarında olmaktadır.

Dil Kursu:
Almanya'da oldukça fazla sayıda dil kursu imkanı mevcuttur. Almanca bilgisi olmayan bir öğrencinin üniversite eğitimi alabilmesi için - öğrencinin başarısına bağlı olmakla birlikte - yaklaşık 8-12 ay sürecek bir dil kursu yapması gereklidir.
Dil kursu ücretleri arasında büyük farklılıklar bulunabilmektedir. Bundan dolayı, ihtiyaç duyan öğrencilere, dil kursu seçiminde de yardımcı oluyoruz.
Dil kursuna herhangi bir zamanda başlayabilirsiniz.

Çalışma izni:
Öğrencilerin (bazı eyaletlerde) dil kursu esnasında ve (tüm eyaletlerde) dil kursunu geçtikten sonraki öğencilik döneminde 90 tam gün ya da 180 yarım gündür.
Çalışan öğrenciler ödedikleri vergilerin tümünü yıl sonunda geri alabilmektedirler.

Harcamalar:
Bir öğrencinin kira, sağlık sigortası ve diğer giderleri için gerekli olan aylık miktar, kişiden kişiye değişmekle birlikte, yaklaşık 500 Avro civarindadır.

Yüksek eğitimden sonra Almanya'da kalma hakkı:
Almanya'da yüksekokul bitiren bir öğrencinin, yüksekokul eğitimi sonrasında iş bulması şartıyla oturum (kalma) hakkı vardır.
25 Ağustos 2007 tarihli (Alman Hükümeti) Bakanlar Kurulu kararlarına göre bu öğrencilerin oturum almaları için gerekli işlemler, nitelikli eleman açığını kapatmak amacıyla, daha da kolaylaştırılacaktır.
http://www.forumalmanya.eniyiforum.net

Almanya'da Eğitim (Genel Bilgiler)
1 sayfadaki 1 sayfası